Мулчирането в градината - от окосена трева до кашони

Когато хората имат достатъчно време да поч„истват почвата от бурени те рядко прибягват към мулчиране, защото малко по малко почват асе изчиства от нежеланите плевели и грладината става много подредена. За онези, обаче, които нямат възможност да вложат толкова време в градината и бурените и поливането стават проблем. И тук идва мулчирането. 

Най-честият въпрос, който възниква при косене на тревата в двора е какво да прави после тази трева. И много хора я изхвърлят. Тъпчат я в чували, качват я в колата и търсят място сред природата, където да я изсипят. Защото знаят, че тя ще изгние и ще се превърне в пръст. Знаят, че не завърсяват природата, но не я искат тази трева в двора си. Може би защото другите така правят. Може би, защото не знаят, че могат да я използват. Да я изсипят върху торта или да я използват като мулчов пласт около някои културни растения, които отглеждат. Много от нас използват именно окосената трева в най-голяма степен. Поставена около корена на доматите и другите насаждения тревата пропуска дъжда, но спира изпаряването на влагата. Ако почвата е добре мулчирана можете да намалите поливането на доматите в много голяма степен. Освен това тревата пречи на бурените да никнат. Там, където сте мулчирали бурените няма да се покажат докато не изтънее слоя на мулча. Затова при всяко косене окосената трева се засипва около културните растения. 

Понеже в една градина не винаги има достатъчно трева някои хора засипват със суха слама. Тя е в значителна степен по-устойчива и държи по-дълго. Когато няма слама хората засипват с дървени кори и други органични парченца, които вършат същата работа. Голяма част от тях са и много красиви. Ето на тази снимка се вижда мулчирано дърво за да му се съхранява влагата. Освен полезно за растенията мулчирането може да бъде и много красиво. Особено, когато е направено естетично. Но трябва да признаем, че тогава, когато няма кора от дървета и достатъчно дърнва някои хора прибягват до използването дори на кашони защото хартията е органична и за година две се разтапя и не остават следи от нея, но през това време помага на растенията като задържа влагата в земята. 

Но да се върнем на тревата. Едно от качествата на мулча от трева е в това, че тя тори растенията. Използването на трева за торене не е нещо ново. Много градинари я поставят в бидони с вода и след две три седмици поливат с тази вода. А насажденията им реагират изключително положително. Мулчирането ви спестява кисненето на тревата в бидони. Поставяйки я в основата на културните растения вие оставяте природата да си свърши сама работата. Слънцето изсушава тревата, а поливането и дъждовете малко по малко я размиват и всичко, което тя съдържа отива в корените на мулчираните растения. Магията на градинарството е във всеки дребен похват, който кара растенията да се чувстват добре с минимално усилие от ваша страна. 

Разбира се при отглеждането на по-големи насаждения, а и по-сериозно земеделие хората използват и други материали за да изпълнят изброените цели. От найлони, които се поставят на ръка до покрития, които се полагат от машини. Така насажденията получават всичко, от което имат нужда за да растат силни, а грижата за тях се намалява като човековреме. Защото има култури, които изискват повече внимание. Когато бурените превземат насаждението често можете да изпаднете в ситуация културното растение да загине и на негово място да останат само дивите растения. Мулчирането в правилните моменти, а и през целия цикъл на растеж спестява много главоболия и има огромни ползи за насажденията. 

Най-четени материали